AEL40US36
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AEL40US36
Manufacturer: XP Power In Stock 0 pcs
Datasheet: AEL40US36
Product Category: AC DC Desktop, Wall Adapters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 40W Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Form
Desktop (Class I)
Series
AEL40 (40W)
Weight
0.64 lb (290.3 g)
Approvals
CB, TUV, UL
Efficiency
Level V
Input Type
Cord (Sold Separately)
Cord Length
48" (1.22m)
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Applications
ITE (Commercial)
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
40W
Input Connector
IEC 320-C14
Region Utilized
International
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension
4.65" L x 2.05" W x 1.36" H (118.0mm x 52.0mm x 34.5mm)
Voltage - Output
36V
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Current - Output (Max)
1.11A
No Load Power Consumption
500mW (Max)