AEL40US24
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AEL40US24
Manufacturer: XP Power In Stock 0 pcs
Datasheet: AEL40US24
Product Category: AC DC Desktop, Wall Adapters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W Inquiry
Series
AEL40 (40W)
Efficiency
Level V
Cord Length
48" (1.22m)
Power (Watts)
40W
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension
4.65" L x 2.05" W x 1.36" H (118.0mm x 52.0mm x 34.5mm)
Voltage - Output
24V
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Current - Output (Max)
1.67A
No Load Power Consumption
500mW (Max)