WW1BTR500
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: WW1BTR500
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 0.5 OHM 1W 0.1% AXIAL $0.59
Tolerance
±0.1%
Resistance
500 mOhms
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Temperature Coefficient
±90ppm/°C