WW1BT5R00
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: WW1BT5R00
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 5 OHM 1W 0.1% AXIAL $0.49
Tolerance
±0.1%
Resistance
5 Ohms
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Temperature Coefficient
±50ppm/°C