R5F61622N50LGV
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
R5F61622N50LGV
Manufacturer: Renesas Electronics America In Stock 0 pcs
Datasheet: R5F61622N50LGV
Speed
50MHz
Series
H8® H8SX/1600
RAM Size
24K x 8
Peripherals
DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity
EBI/EMI, I²C, SCI, SmartCard
Number of I/O
74
Core Processor
H8SX
Package / Case
145-TFLGA
Data Converters
A/D 8x10b, 6x16b; D/A 2x8b
Base Part Number
R5F61622
Program Memory Size
256KB (256K x 8)
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (TA)
Supplier Device Package
145-TFLGA (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V