R5F61622N50FPV
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
R5F61622N50FPV
Manufacturer: Renesas Electronics America In Stock 0 pcs
Datasheet: R5F61622N50FPV
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
50MHz
Series
H8® H8SX/1600
RAM Size
24K x 8
Core Size
32-Bit
Packaging
Tray
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity
EBI/EMI, I²C, SCI, SmartCard
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
74
Core Processor
H8SX
Package / Case
144-LQFP
Data Converters
A/D 8x10b, 6x16b; D/A 2x8b
Oscillator Type
External
Base Part Number
R5F61622
Program Memory Size
256KB (256K x 8)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (TA)
Supplier Device Package
144-LFQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V