10PM-K701B
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
10PM-K701B
Manufacturer: NMB Technologies Corporation In Stock 0 pcs
Datasheet: 10PM-K701B
Product Category: Stepper Motors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V $46.06
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Hybrid
Series
10PM
Weight
0.199 lb (90.26 g)
Accuracy
Features
Round Shaft
Approvals
Coil Type
Bipolar
Step Angle
1.8°
Part Status
Active
Rotor Inertia
5gcm²
Coil Resistance
5.8 Ohms
NEMA Frame Size
10
Voltage - Rated
24VDC
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
Square - 0.984" x 0.984" (25.00mm x 25.00mm)
Termination Style
Connector
Steps per Revolution
200
Current Rating (Amps)
630mA
Mounting Hole Spacing
0.787" (20.00mm)
Operating Temperature
Length - Shaft and Bearing
0.394" (10.00mm)