VET18US090C2-JA
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
VET18US090C2-JA
Manufacturer: XP Power In Stock 79 pcs
Datasheet: VET18US090C2-JA
Product Category: AC DC Desktop, Wall Adapters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 18W $12
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Form
Desktop (Class II)
Series
VET18 (18W)
Weight
0.302 lb (136.98 g)
Approvals
CB
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Input Type
Cord (Sold Separately)
Cord Length
59" (1.50m)
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
18W
Input Connector
IEC 320-C8
Region Utilized
International
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension
4.20" L x 1.71" W x 1.20" H (107.0mm x 43.5mm x 31.0mm)
Voltage - Output
9V
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Current - Output (Max)
2A
No Load Power Consumption
75mW (Max)