SRH05S15
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SRH05S15
Manufacturer: XP Power In Stock 313 pcs
Datasheet: SRH05S15
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 15V 500MA $8
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Linear Regulator Replacement
Series
SRH05
Features
SCP
Efficiency
95%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
3-SIP Module
Control Features
Size / Dimension
0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
15V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max)
72V
Voltage - Input (Min)
21V
Current - Output (Max)
400mA