RDF5072WS24
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RDF5072WS24
Manufacturer: XP Power In Stock 23 pcs
Datasheet: RDF5072WS24
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 24V 50W $118
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
RDF50 (50W)
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Efficiency
89%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial), Railway
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
50W
Package / Case
Quarter Brick
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Isolation
1.5kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max)
160V
Voltage - Input (Min)
14V
Current - Output (Max)
2.1A