MTC7528D15
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MTC7528D15
Manufacturer: XP Power In Stock 4 pcs
Datasheet: MTC7528D15
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER +/-15V 75W $346.5
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
MTC (75W)
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Packaging
Box
Efficiency
82%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
75W
Package / Case
12-DIP Module, 10 Leads
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs
2
Voltage - Output 1
15V
Voltage - Output 2
-15V
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
1.5kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Input (Min)
10V
Current - Output (Max)
2.5A, 2.5A