JTL6024S15
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
JTL6024S15
Manufacturer: XP Power In Stock 21 pcs
Datasheet: JTL6024S15
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 15V 60W $88
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
JTL60 (60W)
Features
Remote On/Off, OVP, SCP
Packaging
Tube
Efficiency
93%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
60W
Package / Case
6-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.45" H (50.8mm x 25.4mm x 11.4mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
15V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
1.6kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Input (Min)
9V
Current - Output (Max)
4A