JTD1524D15
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
JTD1524D15
Manufacturer: XP Power In Stock 14 pcs
Datasheet: JTD1524D15
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER +/-15V 15W $29
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
JTD15 (15W)
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Efficiency
86%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
15W
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.41" H (40.6mm x 25.4mm x 10.4mm)
Number of Outputs
2
Voltage - Output 1
15V
Voltage - Output 2
-15V
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Isolation
1.6kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Input (Min)
9V
Current - Output (Max)
500mA, 500mA