JSK5012S24
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
JSK5012S24
Manufacturer: XP Power In Stock 96 pcs
Datasheet: JSK5012S24
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 24V 50W $83
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
JSK50 (50W)
Features
Remote On/Off, SCP
Packaging
Tube
Efficiency
91%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
50W
Package / Case
6-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.43" H (50.8mm x 25.4mm x 11.0mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
1.5kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Input (Min)
9V
Current - Output (Max)
2.08A