ITZ0924D12
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ITZ0924D12
Manufacturer: XP Power In Stock 21 pcs
Datasheet: ITZ0924D12
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER +/-12V 9W $27
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
ITZ (9W)
Features
Remote On/Off, SCP
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-SIP Module
Control Features
Enable, Active Low
Size / Dimension
0.86" L x 0.38" W x 0.44" H (21.9mm x 9.6mm x 11.2mm)
Number of Outputs
2
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
-12V
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
1.5kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Input (Min)
9V
Current - Output (Max)
250mA, 250mA