IEU0205S15
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IEU0205S15
Manufacturer: XP Power In Stock 20 pcs
Datasheet: IEU0205S15
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 15V 2W $17.5
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
IEU02 (2W)
Features
OCP, SCP
Packaging
Tube
Efficiency
87%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
2W
Package / Case
8-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension
0.55" L x 0.55" W x 0.31" H (14.0mm x 14.0mm x 8.0mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
15V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
1.5kV
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Voltage - Input (Max)
10V
Voltage - Input (Min)
4.5V
Current - Output (Max)
134mA