AFM60US12
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AFM60US12
Manufacturer: XP Power In Stock 0 pcs
Datasheet: AFM60US12
Product Category: AC DC Desktop, Wall Adapters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Form
Desktop (Class I)
Series
AFM60 (60W)
Weight
0.78 lb (353.8 g)
Approvals
CB, TUV, UL
Efficiency
Level V
Input Type
Cord (Sold Separately)
Cord Length
37.4" (0.95m)
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Applications
ITE (Commercial), Medical
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
60W
Input Connector
IEC 320-C14
Region Utilized
International
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension
4.92" L x 2.44" W x 1.34" H (125.0mm x 62.0mm x 34.0mm)
Voltage - Output
12V
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Current - Output (Max)
5A