594D105X0050B8T
| Manufacturer: | Vishay / Sprague |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 594D105X0050B8T | ||
| Product Category: | Tantalum Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP TANT 1UF 20% 50V 1611 | $1.02 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Conformal Coated
- Series
- TANTAMOUNT®, 594D
- Features
- General Purpose
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 1µF
- Part Status
- Active
- Failure Rate
- Lead Spacing
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 1611 (4028 Metric)
- Voltage - Rated
- 50V
- Lifetime @ Temp.
- Size / Dimension
- 0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.087" (2.20mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 125°C
- Manufacturer Size Code
- B
- ESR (Equivalent Series Resistance)
- 3.5Ohm