517D225M250BB6AE3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
517D225M250BB6AE3
Manufacturer: Vishay / Sprague In Stock 0 pcs
Datasheet: 517D225M250BB6AE3
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL $0.24
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
517D
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
2.2µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
250V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
29mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
46.4mA @ 10kHz