517D107M035BB6AE3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
517D107M035BB6AE3
Manufacturer: Vishay / Sprague In Stock 0 pcs
Datasheet: 517D107M035BB6AE3
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL $0.21
Tolerance
±20%
Capacitance
100µF
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated
35V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
190mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
285mA @ 10kHz