SA90-E3/73
| Manufacturer: | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | SA90-E3/73 | ||
| Product Category: | TVS - Diodes | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | TVS DIODE 90V 160V DO204AC | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Zener
- Series
- TransZorb®
- Packaging
- Tape & Box (TB)
- Part Status
- Obsolete
- Applications
- General Purpose
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- DO-204AC, DO-15, Axial
- Power - Peak Pulse
- 500W
- Operating Temperature
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Power Line Protection
- No
- Capacitance @ Frequency
- Supplier Device Package
- DO-204AC (DO-15)
- Unidirectional Channels
- 1
- Voltage - Breakdown (Min)
- 100V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
- 160V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ)
- 90V
- Current - Peak Pulse (10/1000µs)
- 3.1A