88CNQ060ASL
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
88CNQ060ASL
Manufacturer: Vishay / Semiconductor - Diodes Division In Stock 0 pcs
Datasheet: 88CNQ060ASL
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D618SL Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Packaging
Bulk
Diode Type
Schottky
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
D-61-8-SL
Base Part Number
88CNQ060
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
D-61-8-SL
Current - Reverse Leakage @ Vr
640µA @ 60V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
580mV @ 40A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
40A