PAC300001009FAC000
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PAC300001009FAC000
Manufacturer: Vishay BC Components In Stock 1062 pcs
Datasheet: PAC300001009FAC000
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 10 OHM 3W 1% AXIAL $0.85
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
PAC
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±1%
Resistance
10 Ohms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
3W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.650" L (5.50mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
±100ppm/°C