K560J10C0GF5UL2
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
K560J10C0GF5UL2
Manufacturer: Vishay BC Components In Stock 0 pcs
Datasheet: K560J10C0GF5UL2
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 RADIAL $0.03
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Mono-Kap™ K
Ratings
Features
Packaging
Tape & Box (TB)
Tolerance
±5%
Lead Style
Straight
Capacitance
56pF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Thickness (Max)
Voltage - Rated
50V
Size / Dimension
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)
0.062" (1.58mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C