AC03000001007JAC00
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
In Stock 500 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | AC03000001007JAC00 | ||
| Product Category: | Through Hole Resistors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 0.1 OHM 3W 5% AXIAL | $0.23 | |
- Features
- Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
- Packaging
- Tape & Box (TB)
- Tolerance
- ±5%
- Resistance
- 100 mOhms
- Composition
- Wirewound
- Failure Rate
- Power (Watts)
- 3W
- Package / Case
- Axial
- Size / Dimension
- 0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)
- Height - Seated (Max)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 275°C