WDU15-1000
| Manufacturer: | Triad Magnetics |
In Stock 96 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | WDU15-1000 | ||
| Product Category: | AC DC Desktop, Wall Adapters | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 1A | $17.75 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Form
- Wall Mount (Class II)
- Series
- WDU
- Weight
- Approvals
- cUL, UL
- Efficiency
- Input Type
- Fixed Blade
- Cord Length
- 72" (1.83m)
- Part Status
- Active
- Applications
- ITE (Commercial)
- Polarization
- Positive Center
- Input Connector
- NEMA 1-15P
- Region Utilized
- North America
- Voltage - Input
- 120VAC
- Output Connector
- Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- Size / Dimension
- 3.15" L x 2.36" W x 1.89" H (80.0mm x 60.0mm x 48.0mm)
- Voltage - Output
- 15V
- Operating Temperature
- -10°C ~ 40°C
- Current - Output (Max)
- 1A