AX02-301R5
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AX02-301R5
Manufacturer: Triad Magnetics In Stock 0 pcs
Datasheet: AX02-301R5
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 1.5UH 18A 2.3 MOHM SMD $1.09
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
AX02
Ratings
Features
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Tolerance
±20%
Inductance
1.5µH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Material - Core
Ferrite
Size / Dimension
0.524" L x 0.591" W (13.30mm x 15.00mm)
DC Resistance (DCR)
2.3mOhm Max
Current - Saturation
30A
Current Rating (Amps)
18A
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package
SMD
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
100kHz