NXN0.13GN25
| Manufacturer: | Techflex |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | NXN0.13GN25 | ||
| Product Category: | Spiral Wrap, Expandable Sleeving | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Sleeve
- Color
- Green
- Width
- Length
- 25.00' (7.62m)
- Series
- Aramid Flexo® NX™
- Features
- Acid Resistant, Clean Cut, Chemical Resistant, Self Extinguishing, Solvent Resistant
- Material
- Polyaramid Polymetaphenylene Isophthalamide, Halogen Free
- Part Status
- Active
- Wall Thickness
- 0.016" (0.40mm)
- Heat Protection
- Flame Resistant, Heat Resistant
- Type Attributes
- Expandable
- Liquid Protection
- Gasoline Resistant
- Abrasion Protection
- Abrasion and Cut Resistant
- Operating Temperature
- -60°C ~ 220°C
- Environment Protection
- Diameter - Inside, Expanded
- 0.250" (6.35mm)
- Material Flammability Rating
- Diameter - Inside, Non-Expanded
- 0.125" (3.18mm)