WHS7-150RJT07
| Manufacturer: | TT Electronics / Welwyn |
In Stock 15 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | WHS7-150RJT07 | ||
| Product Category: | Through Hole Resistors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 150 OHM 7W 5% AXIAL | $1.03 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- WHS
- Features
- Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
- Packaging
- Cut Tape (CT)
- Tolerance
- ±5%
- Resistance
- 150 Ohms
- Composition
- Wirewound
- Part Status
- Discontinued at Digi-Key
- Failure Rate
- Power (Watts)
- 7W
- Package / Case
- Axial
- Size / Dimension
- 0.346" Dia x 0.984" L (8.80mm x 25.00mm)
- Height - Seated (Max)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 155°C
- Number of Terminations
- 2
- Supplier Device Package
- Axial
- Temperature Coefficient
- ±200ppm/°C