HM79-10100LFTR13
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
HM79-10100LFTR13
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics In Stock 0 pcs
Datasheet: HM79-10100LFTR13
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 10UH 1.04A 182 MOHM Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
HM79
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Digi-Reel®
Shielding
Unshielded
Tolerance
±20%
Inductance
10µH
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR)
182mOhm Max
Current - Saturation
Current Rating (Amps)
1.04A
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
100kHz