HM73-101R5LFTR13
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics In Stock 0 pcs
Datasheet: HM73-101R5LFTR13
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 1.5UH 6.5A 8.3 MOHM Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Series
HM73
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Tape & Reel (TR)
Shielding
Shielded
Tolerance
±20%
Inductance
1.5µH
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.285" L x 0.265" W (7.23mm x 6.73mm)
DC Resistance (DCR)
8.3mOhm Max
Current - Saturation
11A
Current Rating (Amps)
6.5A
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
100kHz