TJT500150RJ
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TJT500150RJ
Manufacturer: TE Connectivity Passive Product In Stock 28 pcs
Datasheet: TJT500150RJ
Product Category: Chassis Mount Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES CHAS MNT 150 OHM 5% 500W $59.07
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
TJT
Features
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Lead Style
Wire Leads
Resistance
150 Ohms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
500W
Package / Case
Rectangular Case
Mounting Feature
Screw Holes
Size / Dimension
12.99" L x 3.15" W (330.00mm x 80.00mm)
Coating, Housing Type
Aluminum
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 250°C
Temperature Coefficient
±260ppm/°C