H8261KBZA
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
H8261KBZA
Manufacturer: TE Connectivity Passive Product In Stock 0 pcs
Datasheet: H8261KBZA
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 261K OHM 1/4W 0.1% AXIAL $0.52
Tolerance
±0.1%
Resistance
261 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient
±100ppm/°C