PB7B2FM3M1CAL00Y500
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PB7B2FM3M1CAL00Y500
Manufacturer: TE Connectivity ALCOSWITCH Switches In Stock 100 pcs
Datasheet: PB7B2FM3M1CAL00Y500
Product Category: Pushbutton Switches Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Standard
Series
PB7
Circuit
SPST-NC
Features
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Actuator Type
Round, Button
Mounting Type
Panel Mount, Front
Electrical Life
500,000 Cycles
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Switch Function
On-Mom
Termination Style
Wire Leads
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating - AC
125V
Voltage Rating - DC
50V
Color - Actuator/Cap
Red
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 200mA (DC)
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia