PFE700SA48
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PFE700SA48
Manufacturer: TDK-Lambda Americas Inc. In Stock 5 pcs
Datasheet: PFE700SA48
Product Category: AC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: AC/DC CONVERTER 51V 714W $291.95
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Enclosed
Series
PFE700SA (700W)
Weight
0.441 lb (200.00 g)
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Approvals
CE, CSA, UL
Efficiency
91%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
714W
Package / Case
11-DIP Module, Full Brick
Line Regulation
Load Regulation
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
51V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Current - Output (Max)
14A