WW2BB120R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
WW2BB120R
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: WW2BB120R
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 120 OHM 1.5W 0.1% AXIAL $0.47
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
WW
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Tolerance
±0.1%
Resistance
120 Ohms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
1.5W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.156" Dia x 0.370" L (3.96mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
±20ppm/°C