WCB5FBR200
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
WCB5FBR200
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: WCB5FBR200
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES CERM WW 5W 0.2 OHM 1% $0.59
Tolerance
±1%
Resistance
200 mOhms
Power (Watts)
5W
Size / Dimension
0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Temperature Coefficient
±50ppm/°C