WCB15FB10R0
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
WCB15FB10R0
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: WCB15FB10R0
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES CERM WW 15W 10 OHM 1% $0.89
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
WCB
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Packaging
Bulk
Tolerance
±1%
Resistance
10 Ohms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
15W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
1.875" L x 0.500" W (47.63mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
±20ppm/°C