MR5JB80L0
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MR5JB80L0
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: MR5JB80L0
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 0.08 OHM 5W 5% AXIAL $0.93
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
MR
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Resistance
80 mOhms
Composition
Metal Foil
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
5W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.330" Dia x 0.925" L (8.38mm x 23.50mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C