KAL100FB150R
| Manufacturer: | Stackpole Electronics, Inc. |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | KAL100FB150R | ||
| Product Category: | Chassis Mount Resistors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES CHAS MNT 150 OHM 1% 100W | $11.25 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- KAL
- Features
- Moisture Resistant
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±1%
- Lead Style
- Solder Lugs
- Resistance
- 150 Ohms
- Composition
- Wirewound
- Part Status
- Active
- Failure Rate
- Power (Watts)
- 100W
- Package / Case
- Axial, Box
- Mounting Feature
- Flanges
- Size / Dimension
- 3.504" L x 2.756" W (89.00mm x 70.00mm)
- Coating, Housing Type
- Aluminum
- Height - Seated (Max)
- 1.791" (45.50mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 275°C
- Temperature Coefficient
- ±20ppm/°C