SDN5-48-100P
| Manufacturer: | SolaHD |
In Stock 2 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | SDN5-48-100P | ||
| Product Category: | AC DC Converters | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | 240W 48V DIN P/S 115/230V IN | $354.66 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Enclosed
- Series
- SDN-P
- Features
- Adjustable Output, IP20
- Approvals
- CE, cULus, cURus
- Efficiency
- 88%
- Part Status
- Active
- Applications
- Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
- Mounting Type
- DIN Rail
- Power (Watts)
- 240W
- Voltage - Input
- 85 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC, 210 ~ 375 VDC
- Size / Dimension
- 4.55" L x 3.23" W x 4.88" H (115.6mm x 82.0mm x 124.0mm)
- Number of Outputs
- 1
- Voltage - Output 1
- 48V
- Voltage - Output 2
- Voltage - Output 3
- Voltage - Output 4
- Minimum Load Required
- Operating Temperature
- -10°C ~ 70°C (With Derating)
- Current - Output (Max)
- 5A