RBO08-40G-TR
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1521 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | RBO08-40G-TR | ||
| Product Category: | TVS - Diodes | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | TVS DIODE 20V 40V D2PAK | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Zener
- Series
- RBO
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Part Status
- Obsolete
- Applications
- General Purpose
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Power - Peak Pulse
- 1500W (1.5kW)
- Operating Temperature
- 150°C (TJ)
- Power Line Protection
- No
- Bidirectional Channels
- 1
- Capacitance @ Frequency
- 1000pF @ 1MHz
- Supplier Device Package
- D2PAK
- Unidirectional Channels
- 2
- Voltage - Breakdown (Min)
- 35V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
- 40V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ)
- 20V
- Current - Peak Pulse (10/1000µs)
- 37.5A