63USC10000MEFC35X40
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 63USC10000MEFC35X40
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP $4.86
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
USC
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
10000µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
63V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
5.49A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.3135A @ 10kHz