63RX30220M12.5X20
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
63RX30220M12.5X20
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 63RX30220M12.5X20
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL $0.41
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RX30
Ratings
AEC-Q200
Impedance
100 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
220µF
Part Status
Active
Applications
Automotive
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
63V
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 130°C
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
574mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
820mA @ 100kHz