50YK100M8X11.5
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 50YK100M8X11.5
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
YK
Ratings
Tolerance
±20%
Capacitance
100µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
50V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
270mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
324mA @ 10kHz