35NW510MEFC6.3X5
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
35NW510MEFC6.3X5
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 35NW510MEFC6.3X5
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL $0.12
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
NW5
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
10µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Polarization
Bi-Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
35V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
24mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
36mA @ 10kHz