25YK1000M10X16
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 25YK1000M10X16
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
YK
Ratings
Tolerance
±20%
Capacitance
1000µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
25V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C