25WXA2200M18X16
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 25WXA2200M18X16
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
WXA
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±20%
Capacitance
2200µF
Part Status
Active
Applications
Automotive
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
25V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C