16JGV470M8X10.5
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 16JGV470M8X10.5
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD $0.26
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
JGV
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±20%
Capacitance
470µF
Part Status
Active
Applications
Automotive, High Temperature Reflow
Lead Spacing
Polarization
Polar
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated
16V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency
320mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
384mA @ 10kHz