10NXA1000MEFC10X20
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
10NXA1000MEFC10X20
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 10NXA1000MEFC10X20
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL $0.24
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
NXA
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
1000µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Polarization
Bi-Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
10V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
378mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
453.6mA @ 10kHz